Raport comun privind evoluțiile roamingului bilateral între România și Republica Moldova


ANCOM și ANRCETI publică raportul comun privind evoluțiile roamingului bilateral între România și Republica Moldova în 2024. Raportul evidențiază progresele semnificative realizate în cei trei ani de aplicare a Acordului privind reducerea tarifelor de roaming și apeluri internaționale între cele două state.

Încheiat în 2022, Acordul a generat beneficii concrete pentru cetățenii ambelor state, prin reducerea substanțială a costurilor roamingului. Aplicarea Acordului continuă până la includerea Republicii Moldova în spațiul „roaming ca acasă” al Uniunii Europene, așteptată la 1 ianuarie 2026.

Consumul de internet în roaming bilateral a avut o creștere remarcabilă în 2024, atingând pragul de 1 milion de GB. 75% din această creștere se datorează intensificării consumului de date, 14% a fost generată de creșterea numărului de utilizatori în roaming, iar restul se datorează prelungirii prezenței în roaming.