Procedura de analizare a dosarelor depuse pentru domeniul patrimoniului cultural imaterial, în vederea acordării indemnizaţiei de merit!


Ordinul nr. 2824/2025 prevede aprobarea Procedurii de analizare a dosarelor depuse pentru domeniul patrimoniului cultural imaterial, în vederea acordării indemnizaţiei de merit.

În vederea acordării indemnizaţiei de merit, potenţialii beneficiari trebuie să fie cetăţeni români care au împlinit vârsta de 60 de ani, cu excepţia persoanelor care beneficiază de pensie de invaliditate.

Solicitanţii care nu au împlinit vârsta de 60 de ani şi beneficiază de pensie de invaliditate vor depune la dosar şi o copie legalizată după decizia de pensionare.

În situaţia în care solicitantul depune dosarul doar în format electronic, documentele vor purta semnătura electronică calificată a acestuia, pentru conformitate cu originalul, cu excepţia materialelor foto/audio/video şi apariţiilor în mass – media.

Datele personale colectate în cadrul acestei proceduri nu vor fi dezvăluite unor terţi, cu excepţia persoanelor implicate în derularea procedurii, care vor prelucra aceste date exclusiv în baza unui angajament formal de confidenţialitate şi strict în scopul desfăşurării activităţilor necesare implementării procedurii. De asemenea, datele pot fi divulgate doar în situaţiile în care Ministerul Culturii (operatorul) este obligat să respecte cerinţele impuse de legislaţia în vigoare.