Categories
Articole Organizare judiciară

Cum interpretăm sintagma “reinvestirii în funcţie o singură dată” privind numirea judecătoriilor în funcţii de conducere?

images-4-1Numirea judecătorilor în funcţii de conducere are loc în condiţiile legii după ce persoana în cauză a susţinut concursul, concurs care constă în prezentarea unui proiect referitor la exercitarea atribuţiilor specifice funcţiei de conducere şi în probe scrise privind managementul, comunicarea, resursele umane, capacitatea candidatului de a lua decizii şi de a-şi asuma răspunderea, rezistenţa la stres şi un test psihologic.

Potrivit legislaţiei, art. 48 alin. 8) Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, republicată în Monitorul Oficial nr. 826/2005, se prevede că numirea judecătorilor care au obţinut rezultatul cel mai bun la concurs sau, după caz, au fost declaraţi admişi la examen în funcţiile pentru care au candidat se face pe o perioadă de 3 ani, cu posibilitatea reînvestirii, o singură dată.